Anasayfa / Peşinatsız Araba / Peşinatsız Senetle Araba Nasıl Alınır?

Peşinatsız Senetle Araba Nasıl Alınır?

Artık kredi için yaptığınız başvurulardan onay almak kolay bir iş değil. Yada küçük bir pürüzde banka, kredi talebinizi reddedebilir.  Kredilerin yüksek oranı, bir araç sahibi olmak amacıyla çekilmekte. Bu durumda da bankalar kredi verme konusunda daha hassas davranıyorlar. Bu sebeple, benimde bir arabam olsun diyen birçok kişi, içinde senetle araba alma gibi bir yolunda bulunduğu çeşit yöntemlerden birisini tercih etmek zorunda kalıyor. Senetle araba sahibi olmak, banka kredisi kadar güvenilir bir yol olmadığı için, alıcıların bu konuyu iyice araştırıp, dikkatli olmalarını gerektiren bir konudur. Araba sahibi olmanıza giden yolu senet olarak belirlediyseniz, tanıdığınız-güvendiğiniz biri aracılığıyla aracınızı almanız daha iyi olacaktır. Aracınızı satın aldığınız kişi hiç tanımadığınız, güvenebileceğinizden emin olmadığınız biri olursa büyük sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Peşinatsız Senetle Araba Nasıl Alınır

Yalnızca güvenilir bir satıcı bulmak de sizin için yeterli olmayacaktır. Söz konusu senet olduğu için, alıcı, senet nasıl doldurulur, senede hangi bilgiler verilmeli gibi önemli soruların cevabını çok iyi bilmelidir. Bilmiyorsa öncesinde mutlaka öğrenmeli, bilgi sahibi olmadan kesinlikle senet doldurmamalıdır.

Eğer kararınızı verdiyseniz ve senetle ilgili önceden bilgi sahibi olduysanız artık alacağınız araca, bir galerici ya da bir satıcı bularak karar verebilirsiniz. Aklınızda peşinat ödemek yoksa bunu önceden satıcı ile paylaşmanızı, varabiliyorsanız ikinizin de hemfikir olduğu bir sonuca bağlamanızı tavsiye ederiz. Senette ödeyeceğiniz peşinat, bankalardaki peşinatla aynı değildir. Senet için ödeyeceğiniz peşinatın rakamını siz belirlersiniz. Bu işlem için, krediyi sizin yerinize satıcı çeker. Sizde kredi öder gibi, ay ay borcunuzu satıcıya ödersiniz. Arabayı satın aldığınız kişi, maddi açıdan zorlanmıyorsa, kredi çekmeden de size kredi fırsatı tanıyabilir.

Bu işlem aklınıza yatıyor olabilir. Ancak ödeyeceğiniz borcun tutarı oldukça fazla olabilir. Diyelim ki satıcı sizin çekemediğiniz ya da çekmediğiniz krediyi sizin adınıza çekti. Sizin satıcıya ödediğiniz aylık borcun içinde hem bankanın krediye uyguladığı faiz, hem de satıcının kendisinin uyguladığı faiz bulunur. Kendi uyguladığı faizle beraber oldukça iyi bir rakama arabasını satmış olur. Bu sebeple arabasını senetle satmak isteyen bir galerici bulmak oldukça mümkün. Satıcı çıkarttığı rakama uygun bir senet hazırlar. Sizin imzanızla beraber artık arabayı almış, borca girmiş olursunuz. Borcun tamamını ödedikten ve araba üzerinde ki rehinlik kalktığında araç resmi olarak sizindir.

Bu işlerden anlayan, fikir danışabileceğiniz, sizi yönlendirebilecek birisi varsa, arabanızı almaya giderken mutlaka o da size eşlik etsin. Alacağınız arabanın bir sorunu olup olmadığına emin olun. Eğer bu tür şeylerden anlamıyorsanız, yine bir bilene danışmanızda fayda var. Hayalini kurduğunuz arabayı senetle alıyorsanız, bu arabaya oldukça yükse faizler ödediğinizi düşünecek olursak titiz davranmanızı tavsiye ederiz. Satıcı banka gibi insaflı olmayabilir, tefeci gibi davranıp zor durumda bırakacak davranışlarda bulunabilirler.

Check Also

Peşinatsız Taksitle Araba

Senetle Araba Alınır Mı? Peşinatsız, Taksitle Araba Almak

Araba sahibi olmak çok sayıda kişinin hayallerini süslediği gibi diğer yandan hayatı kolaylaştıran bir gereklilik. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir